İletişim Formu
Biz Sizi Arayalım
ELİT Elementel Toz Kükürt
Elit Elementel Toz Kükürt Toprak İlişkisi
TOPRAK Ph’sı nedir; Toprağın pH değeri, en basit izahı ile biz insanlarda tansiyon(kan basıncı) ne anlam taşıyorsa, topraktaelementer toz kükürtki pH değeri de yaklaşık aynı anlamı taşımaktadır. İnsanlarda tansiyonun yüksek olması veya düşük olması o kişinin sağlığı ve beslenmesi ile ne kadar yakından ilgili ise toprağın da pH değerinin Yüksek (8’den fazla) veya düşük (6.5’ten düşük) olması, bitki kökleri tarafından besin elementlerinin alınması üzerine o kadar etkilidir. Teknik tanımı ile topraktaki hidrojen iyonları (H+) konsantrasyonları şeklinde tanımlanabilir.

KÜKÜRT
Elementel kükürt toprak pH derecesinin ayarlanmasında uygulanan en kesin ve ekonomik yoldur. Kükürt mutlaka toz olmalı ve suda eriyebilir özellikte olması gerekmektedir. Eriyebilir kükürt uygulaması toprağın işlenmesi sırasında toprağa serpilerek ve daha sonra yüzeyden yaklaşık 15-20 cm tabana inecek şekilde uygulanmalıdır. Son yıllarda dünyada ve ülkemizde yaygınlaşan organik  tarımında gerek  zirai ilaç kapsamında ve gerekse toprak ıslahında izin verilen ender kimyasal maddelerden biriside kükürttür.
Organik tarım yapılan topraklarda elementel toz kükürt normal tarım alanlarında uygulandığı gibi toprak tavında iken saçılıp toprağa karıştırmak suretiyle kullanılmaktadır. Toprak pH’sını düşürmek amacıyla kullanılacak toz kükürt miktarı aşağıda Çizelge’de sunulmuştur.

 
Çizelge . Toprak reaksiyonunu 6.50’ye ayarlamak için gerekli kükürt miktarı (kg/dekar)
Toprak pH

İdeal pH

Kumlu Toprak

Tınlı Toprak

Killi Toprak

8.5

6.5

220
280
340

8.0
6.5
130
170
220
7.5
6.5
60
90
110
7.0
6.5
30
70
90
 

Toprağın pH değeri toprak verimliliği açısından sadece topraktaki veya uygulanan gübredeki besin elementlerinin alınabilirliği üzerine etkili değildir. Toprağın pH değeri genel olarak:

  1. Toprağın fiziksel
  2. Toprağın kimyasal
  3. Toprağın mikrobiyolojik özellikleri üzerinde etkilidir.
  4. Bu nedenle bitkisel üretimde gübreleme yönünden birim alandan yüksek ve kaliteli ürün elde etmek için, bitkinin kılcal kök bölgesindeki toprak tabakasının pH değerinin bitkinin iyi geliştiği (istediği) pH değerinde olması gerekir. Üretim alanlarında, bitki için yüksek olan pH değerinin azaltılması gerekir. Bunun en ucuz ve etkili yolu pamuk ekim öncesi toprağa toz sarı kükürt uygulamaklar olur.

 
elementer toz kükürt
 

Yukarıda basite indirgenmiş kimyasal reaksiyonlar toprakta mevcut olan kükürt bakterilerinin enzimatik reaksiyonları sonucunda meydana gelmekte ve toprak ortamına verilmiş olan elementel toz sarı kükürt sülfürik asit formuna dönüşerek toprak suyunda Hidrojen (H+) iyonuna ve sülfat iyonuna ayrışır. Sülfatın bir kısmı bitki besini olarak kökler tarafından alınır bir kısmı toprakta tutulur ve bir kısmı da yağış veya sulama suları ile toprak derinliklerine yıkanır. Toprakta kalan hidrojen iyonu bitki tarafından alınamaz ve toprak pH değerinin azalmasının sağlar.

Tarlaya serpme olarak verilecek toz kükürdün kolay uygulanabilmesi açısından tarla toprağı ile karıştırılmalı ve daha sonra serpme veya bant (çizi) halinde verilmelidir. Toprağa verilen kükürt mutlaka toprağa karıştırılmalıdır. Kükürt uygulama işlemi sonbaharda veya ilkbahar başlangıcında yapılmalıdır. Toz  kükürtün ilk gübre ile birlikte verilmesinde bir sakınca yoktur. Toprağa verilen kükürt toprak sıcaklığına, topraktaki kükürt bakterisi miktarına ve toprak rutubetine bağlı olarak birkaç aylık bir zaman içerisinde toprağın pH değerinin azalmasına sebep olur. pH değeri istenilen seviyeye indirilmiş toprağa kaç sene sonra kükürt uygulaması yapılması gerektiği sulamada kullanılan sulama suyu kalite özelliklerine ve topraktaki biyolojik aktiviteye bağlıdır.

Toprağın pH değeri birkaç yılda bir kontrol ettirilerek yeniden ne zaman kükürt verilmesi gerektiği belirlenmelidir. Genel olarak 5-6 yılda bir kükürt uygulaması yeterlidir.
Bünyesinde sülfat bulunan amonyum sülfat veya potasyum sülfat gibi gübreler elementel kükürdün toprağın pH değerini azalttığı gibi toprak pH değerini istenilen düzeyde düşürmezler. 
Toprakta pH değerinin azalmasına paralel olarak bir dekardan alınan kütlü ürün miktarında %20’ye varan bir artış sağlanabilmektedir. Toprağın pH değerinin düşürülmesinde mutlaka çok ince öğütülmüş ve suda çözünme özelliği kazandırılmış toz kükürt kullanılmalıdır. Granül formda veya iri parçacıklar halinde öğütülmüş kükürt uygulamalarından sonuç almak mümkün değildir. Bu konuda yapılmış olan bir çok çalışma mevcuttur.

Granül kükürdün toprak pH değerini ve EC değerini pek fazla değiştirmediği buna karşılık toz edilmiş ve suda çözünebilir hale getirilmiş kükürdün toprağın pH değerinin azalttığı ve dolayısıyla toprağın EC değerini arttırdığı görülmektedir. Toprağa mineral gübre ilave edilmemesine rağmen toprağın EC değerinin artması toprakta yarayışsız formda olan besin elementlerinin yarayışlı hale geldiğini ortaya koymaktadır. Bunun diğer bir anlamı ise toprağın pH değerini düşürmekle toprakta bir nevi gübreleme etkisi ortaya çıkmaktadır.

Toprak  pH Değerleri:
Sera ve bahçe yetiştiriciliğinde en çok üretimi yapılan bitkilerin pH istekleri genellikle hafif asit ile orta asit şartlar arasında değişmektedir.

 
Bazı bitkiler için uygun toprak pH dereceleri:

Bitki İsmi

Uygun pH Değeri

Domates

6.5

Hıyar

6.5

Biber-Patlıcan

6.5-7.0

Kavun

6.5-70

Marul

6.5-7.0

Yer fıstığı

5.5-6.5

Muz

5.5-6.5

Turunçgil

5.5-6.5

Kivi

5.5-6.5

 
 
 
Ürünlerimiz
ELİT Zirai Toz Kükürt
ELİT Granül Kükürt
ELİT Elementel Toz Kükürt
ELİT Elementel Islanabilir Toz Kükürt
Mk Atlas Elementel Sıvı Kükürt
Agrosulf SC Fungusit ( Mantar İlacı)
Sanayi Kükürtü
Bentonitli Granül Kükürt
BANGLADEŞE İHRACAT YAPTIK 22.08.2012
DÜNYA GAZETESİNDEYİZ 22.08.2012
BENTONİTLİ GRANÜL KÜKÜRT SATIŞLARIMIZ BAŞLAMIŞTIR. 08.04.2012
BAYİLİKLER VERİLECEKTİR. 09.05.2012
AGROSULF (Fungisit) SATIŞLARIMIZ BAŞLAMIŞTIR 08.05.2012
WEB SİTEMİZ YAYINDA 02.05.2012
 
Kullanım Yerler
Her çeşit bitkisel kaynaklı tarım ürünlerinde, sebze ve meyvelerde, Buğday, Arpa, Mısır, Yulaf, Yağlı tohumlar, Zeytin, Çavdar, Pancar, Pamuk, Narenciye, Elma, Armut, Kiraz, Vişne, Kivi, Nar, Çilek,Yem Bitkileri, Soya, Devamı
 
İletişim
Fabrika Adres : Yavuz Sultan Selim Mah.Seyda Caddesi Bozkır Sokak No :2 Körfez /KOCAELİ
Büro Adres : Yeni Yalı Mah.Kandıra Cad .No :5 /1  Körfez /KOCAELİ
Telefon : 0262 526 19 54 / 527 86 48
Fax : 0262 526 19 57 / 527 20 80
Gsm : 0530 612 40 40
E posta : info@mikrotekkimya.com.tr
 
Anasayfa Site Haritası  İletişim  Atak Mail          
  Ziyaretçi sayacı : 177890
         
Web Tasarım & Hosting
Atak Teknoloji